Model European Union - Çalıştay
  • 12.04.2022
  • Etkinlik Tamamlandı
  • 640

Gerçekleştirilecek olan Model Avrupa Birliği Simülasyonu etkinliği katılımcıların delege olarak AB karar alma mekanizmalarını tecrübe ettikleri bir eğitimdir. Bu kapsamda AB simülasyon çalışmasının amacı katılımcıların diplomasi, uluslararası ilişkiler ve AB hakkında bilgi edinebilmelerini sağlamaktır. Söz konusu AB simülasyon çalışması eleştirel düşünme, takım çalışması ve liderlik yeteneklerine ek olarak araştırma, konuşma, dinleme, tartışma ve yazma becerilerini de içerir ve öğretir. Bu doğrultuda Simülasyon çalışması katılımcıların AB’nin yapısını, karar alma mekanizmalarını tecrübe ederek öğrenmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

Tarih: 11-12 Mayıs 2022 

Yer: Sivas Ticaret ve Sanayi Odası

Sertifika: Oturumlarını tamamlayan katılımcılara katılım sertifikası verilecektrir.

Genel Kurallar

1.Simülasyonuna özür bildirmeksizin 1 (bir) oturumdan fazla katılmayan delege başarısız olmuş sayılır. Başarısız olan delege katılım sertifikası alma hakkını kaybeder. Özür bildirimi Komite Başkanlarına yapılır.

2.Katılımcı tarafından etkinlik alanında bulunan eşyalara; diğer katılımcıların, görevlilerin ya da organizasyon ekibinin eşyalarına zarar verilmesinden, eylemi yapan katılımcı sorumludur. Herhangi bir zararın doğması durumunda, katılımcıdan zararın tazmini talep edilir.

3.Değerli ve kişisel eşyalarının güvenliğinden, katılımcılar sorumludur. Hırsızlıktan ya da dikkatsizlikten doğabilecek zararlar için Simulasyon Ekibi sorumlu tutulamaz.

4.Katılımcılar, tüm müzakereler ve aktiviteler esnasında, tanıtım kartlarını yanlarında bulundurmak zorundadır.

5.Diğer katılımcılara fiziksel zarar veren kişiler simülasyondan men edilir.

6.Diğer katılımcılara sözlü veya yazılı hakarette bulunan kişiler simülasyondan men edilir.

7. Model AB Simülasyonu'nda katılımcıların resmiyete uygun giysiler giymesi simülasyon açısından önem arz etmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

• DAHA ÖNCE MODEL EUROPEAN UNION "TECRÜBEM YOK, YİNE DE BU ETKİNLİĞE KATILABİLİR MİYİM?

Elbette katılabilirsiniz, etkinliğimizde önceden bir deneyiminizin olması şartı yoktur.

• NELER YAPILACAK?

Projemiz, katılacak öğrencilere teoride öğrendikleri dersleri pratiğe dökmelerini sağlayacak bir ortam oluşturmayı hedeflemektedir. Simülasyonda,

AB Konseyi: Batı Balkan Genişlemesi

AB Komisyonu: AB’nin 2030 Hedefleri

AB Parlamentosu: AB Entegrasyonuna Karşı Olma

gibi komiteleri canlandırılacaktır. Gençler, komitelerde üye ülkeleri temsil ederek kendilerine verilen konularda programa göre  müzakerelerde bulunacaklardır.

 

AB Parlamentosu’nda yer alacak katılımcılarımız ise yine kendilerine verilen konuda Avrupa Parlamentosu'nda yer alan 7 siyasi partinin ( Avrupa Halklarının Partisi, Sosyalist ve Demokratların İlerici İttifakı, Avrupa Yenilikçileri, Yeşiller ve Avrupa Özgür İttifakı, Kimlik ve Demokrasi, Avrupa Muhafazakârları ve Reformistleri, Avrupa Bütünleşik Solu/Kuzey Yeşil Solu ve Bağımsızlar) görüşleri doğrultusunda belirlenen ajandaya göre iki gün boyunca müzakerede bulunacaklardır.