Demirağ OSB’de İlk İhracat Yapıldı
  • 29 Mayıs 2022 Pazar
  • 253

Sivas’ın yatırım üssü olacak olan Demirağ OSB’den üretilen vagonlar Almanya'ya ihraç edilmek üzere uğurlandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Cazibe Merkezleri Programı'na alınan Demirağ OSB'de kurulan vagon fabrikasında 60 vagonun üretimi tamamlandı. Aynı zamanda Demirağ OSB'nin ilk üretimi olan vagonlardan 17'sinin Almanya'ya gönderilmesi için uğurlama töreni düzenlendi. Törene Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız, (STSO) Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken, Valimiz Yılmaz Şimşek, Sivas Milletvekili Mehmet Habip Soluk, Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, İl Jandarma Komutanı Albay İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Burhan Akçay ve kurum müdürleri katıldı.
Başkanımız Eken, vagon fabrikasının teşvik kapsamına alınmadan önce büyük cesaret göstererek Demirağ OSB'ye yatırım yaptığını hatırlatarak, bölgenin Cazibe Merkezleri Programı'na alınmasıyla da şaha kalktığını belirterek, "13 ay önce Gökrail fabrikamızın temelini atmıştık. Bugünde ilk ihracatımız olacak olan vagonları Avrupa’ya göndereceğiz. Bu büyük bir aşarı ve büyük bir emek. O günde söylemiştim bugün de söylüyorum; Gökyapı gibi firmaların ilimizde olmaları ilimizi güçlendiriyor. Daha teşvik kapsamına alınmamışken Gökyapı fabrikasını kurdu. Cumhurbaşkanımıza Cazibe Merkezi kararnamesini imzaladığı için teşekkür ediyorum. Daha önce emek vermiş olan Valilerimize, milletvekillerimize, belediye başkanımıza da teşekkür ediyorum. Ve buranın OSB’mizin 3’te 1 ortağı olan Sivas Ticaret ve Sanayi Odamıza ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum. İnşallah Sivas’ta bu tür firmalarımızın sayısı artacak ve işsizliği bitireceğiz. Demirağ OSB, yatırım, istihdam ve ihracatta ilimizi hak ettiği yere taşıyacak. Firmamızın ilk ihracatını yapması bizleri gururlandırdı. Şehrimize ve ülkemize hayırlı olsun" dedi.
Programda konuşan Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin ise Yıllardır atıl durumda kalan arazinin Demirağ OSB'ye dönüştürülerek Sivas'ın kızıl elması haline geldiğini anlatan Belediye Başkanı Bilgin de Demirağ'ın ihracata yönelik üretimiyle ülke ekonomisine büyük katkı sunacağını söyledi.
Başkan Bilgin, "Demirağ OSB'de üretilen ilk vagonlarımızı Avrupa’ya göndermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Burada emek veren, alın terini döken tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum" diyerek şehirdeki üretim ve istihdama katkı sağlayan sanayicilerimizi tebrik etti.
Törende konuşan Valimiz Yılmaz Şimşek, Sivas'ın sanayisi, üretimi ve istihdamı için çok önemli bir günü yaşadıklarını belirterek, Yaklaşık 1 yıl önce temeli atılan fabrikamızın ürünlerini inşallah birazdan yolcu edeceğiz. Özgün yapısı, güçlü planlaması ve teşvik mekanizmalarıyla Demirağ OSB, hak ettiği ilgiyi görmeye başlamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın desteğiyle Cazibe Merkezleri Programı'na alınan bölgemiz, sunduğu avantajlarla bölgeye değer katacak bir çok firmayı çekim etkisine almış durumdadır. Şu an bölgede tahsisini gerçekleştirdiğimiz 41 firmamız toplam 7 milyar lira yatırım bedeline ve 14 bin 243 istihdam hedefine sahip” diye konuştu. 
Konuşmaların ardından dualar eşliğinde vagonlar Almanya'ya ihraç edilmek üzere yola çıktı.