Eken, Tarım Bakanı Pakdemirli'ye 4 Maddeden Oluşan Talepleri İletti
  • 05 Haziran 2020 Cuma

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye 4 maddelik taleplerin yer aldığı listeyi ileterek, kenevir, hayvancılık ve tohumluk patates yetiştiriciliği konusunda destek istedi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, TOBB tarafından düzenlenen video konferansa katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye 4 maddelik taleplerin yer aldığı listeyi aktardı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yapılan ve 365 Oda/Borsa başkanının yer aldığı video konferansa katıldı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirilen video konferansta Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, hazırladıkları 4 maddelik talepleri ileterek destek istedi.

Kenevir ekimi yapılan 20 il arasına Sivas’ın da alındığına vurgu yapan Eken, “Cumhurbaşkanımız, Sivas mitinginde 20. il olarak müjdeyi vermişti, Allah kendisinden ve sizlerden razı olsun çok teşekkür ediyoruz. Sayın Bakanım; fakat aradan 16 ay geçmesine rağmen Sivas’ta kenevir üretimi konusunda hiçbir çalışma yapılmadı, yapamadık. Kenevir üretimi konusunda Samsun ve Kayseri’de çalışmalar başladı. Bizde Sivas olarak üretimle ilgili ne yapmamız gerekiyorsa Sivas TSO olarak iş dünyası olarak üzerimize ne düşüyorsa hazırız ve sizden destek bekliyoruz” dedi.

Sivas’ın hayvancılık ve tohumluk patates üretiminde de gerekli destekleri alarak öncü şehir olacağını ifade eden Eken sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Türkiye’de birçok üyemizin bizlere ilettiği bir diğer konu ise 31.12.2017 tarihinden sonra hazine arazilerini kullanan üyelerimiz, ecrimisil ödedikleri halde ürünlerini kayıt altına alarak ÇKS’ye işletemiyor. Bu nedenle desteklerden yararlanamıyorlar. Burada tarihin 2 yıl daha uzatılarak 2019’a alınmasını istiyoruz. Sivas, Türkiye’de Konya’dan sonra ikinci en büyük il. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta öncü şehir olması gerekiyor. Bu konuda çalışmaların yapılmasını bekliyoruz. Mera ıslahı ve yem bitkisi desteğinin iki katına çıkarılmasını talep ediyoruz. Şehrimiz toprak açısından verimli olduğu için patates konusunda tohumluk üretim merkezi olmalıdır. Burada iş dünyası da konuya el atarak sizlerin vereceği destek ile tohumluk patates üretiminde öncü şehir olacağız.”

Eken konuşma yaparken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de talepleri not aldı.