Üretimin Yüzyılı, Sivas Sanayi Hamlesi
  • 25 Ekim 2023 Çarşamba
  • 183

Meclis Başkanımız Osman Yıldırım, Yönetim Kurulu Başkanımız Zeki Özdemir, Valimiz Yılmaz Şimşek, Milletvekilimiz Rukiye Toy ve Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, Sivas'ın yeni cazibe merkezi Demirağ Organize Sanayi Bölgesi'ne yatırım yapan iş insanlarıyla bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Başkan Zeki Özdemir, Sivas’ta 5 tane Organize Sanayi Bölgesi olduğunu belirterek, içlerinden sadece Demirağ OSB’nin cazibe merkezi kapsamına alındığını söyledi. Ayrıca, Sivas’ta bulunan bütün OSB’lerin aynı desteklerden faydalanmasını ve Sivas’ın ekonomik sosyal gelişimine katkı koyacak üretimler yapılan bir sanayi bölgesi haline gelmesini arzuladıklarını vurguladı.

Başkan Özdemir, “Demirağ OSB’miz bizim kızılelmamız. Hızlı bir şekilde yatırım çeken, iki yıl gibi kısa bir sürede %83 doluluk oranına sahip bir organize sanayi bölgemiz. Demirağ OSB’de yüksek teknoloji ürünler üreten firmalara öncelik veriyoruz. OSB’mizin oluşumuyla ilgili uzun yıllar çalışmalar yapıldı. Kararın aldığı ilk günden bugüne kadar, buranın OSB haline gelmesine katkı koyan herkese teşekkür ediyorum.

TOBB çatısı altında gerçekleştirilen Türkiye Ekonomi Şurası'nda, İstanbul ve Marmara Bölgesindeki fabrikaların deprem riski daha az olan İç Anadolu'ya taşınması konuşuldu. Ayrıca, Kayseri’de gerçekleştirilen Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) İç Anadolu Bölge istişare toplantısında da yatırımların İç Anadolu’ya kayması gerektiği yönünde herkes hem fikir oldu.

İstanbul’un da içerisinde bulunduğu Marmara bölgesinde deprem riskinin olması ve büyük şehirlerde yaşamanın zorluğunun yanı sıra ekonomik koşullar nedeniyle, Sivas’a tersine göç olacağını öngörüyoruz. Bu sebeplerden dolayı yatırımcılarımızın hızla bölgemize geleceğini düşünüyoruz. Bundan sonra bize düşen görev, yatırımların en kısa zamanda hayata geçmesi için elimizden gelen gayreti sarf etmek olacak ” dedi.

Özdemir, İsrail’in Filistin’e yapmış olduğu saldırıyı kınayarak lanetledi. Yaşanan saldırının en kısa sürede sona ermesini, bölgenin barış ve huzura kavuşmasını temenni etti.