Başkanımız Eken'den, Kangal Damızlık Koyun-Koç Üretim Merkezine Ziyaret
  • 21 Haziran 2021 Pazartesi
  • 321

Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken ve beraberindeki heyet, Kangal’da faaliyet gösteren ve ilde tek olan Damızlık Koyun-Koç Üretim Merkezini ziyaret etti.
Kangal Akpınar Köyünde bulunan Uğur Dağlar ve Meclis Üyemiz Muammer Dağlar’a ait olan 4 Bin hayvan kapasiteli Kangal Damızlık Koyun-Koç Üretim Merkezi’nde 2 Bin koyun bulunuyor.  
Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Meclis Başkanımız Çetin Yıldırım, yönetim kurulu ve meclis üyelerimiz merkezde incelemede bulunarak bilgi aldı. 
Merkezin sahibi ve Meclis Üyemiz Muammer Dağlar, bölgede tek olan Kangal Damızlık Koyun-Koç Üretim Merkezi’nin 30 dönüm alan üzerine yapıldığını ve devlet desteği almadan öz sermayeleri tesisi faaliyete geçirdiklerini söyledi.
Merkezde sadece damızlık koç ve koyun yetiştirdiklerini ifade eden Dağlar, “Biz et çalışmıyoruz sadece damızlık çalışıyoruz. Burayı tamamen kendi imkanlarımızla yaptık yani herhangi bir devlet teşvikinden faydalanamadık. Elektriğimizi bile kendimiz çektik. Merkezimizde 4 bin koyunluk bir ahırımız var hali hazırda mevcut 2 bin koyun, kuzu işimiz devam ediyor” dedi.
Bölgede su ve yol anlamında sorunlar yaşadıklarını ifade eden Dağlar, “Buralarda karasal iklim hakim olduğu için yayılım sorunumuz var. Arazimizde su sorunumuz var. Hayvanlar otlayınca su ihtiyaçları doğuyor. Tarım İl Müdürlüğüne bildirdik. Yani 300, 500 koyun olan köylere su çıkarıyorlar bizim köyümüzde 5 bin koyun var. Yakın köy var 15 bin koyun var. Sivas’a yakın olan köylere genelde bu çalışmaları yapıyorlar sağ olsunlar. Buraları bazen unutuyorlar. Sivas TSO Başkanımız geldi ziyaret etti, sorunlarımızı dinledi. Biz burada kendi çapımızda vatani görevimizi yapıyoruz. Devlete hizmetimizi yapıyoruz. Başkanım burada yol olmadığı için biz kendi paramızla kepçeyle açtırdık. Buraya su ile ilgili bir çalışma yapılması hayvancılık açısından son derece önemli. Hayvanlarımız dağa gidince çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Yetkililerimizin Su çıkarttıkları yere bakıyoruz 300 tane koyun var. Bu yatırımı yapıyorsanız koyunun kuzunun hayvanın çok olduğu yere yapacaksınız. Tabiki 300 hayvanın olduğu bölgeye de yapacaksınız. Sivas’ta koyun ağılı olarak tek ruhsatlı yer burasıdır” şeklinde konuştu. 

Başkanımız Mustafa Eken ise “Meclis üyemiz Muammer Dağlar ve kardeşi Uğur Dağlar kardeşimin 2 bin koyun ve kuzu yetiştirilen damızlık Üretim Merkezine geldik. Gerçekten tesisi gezdik mükemmel bir tesis olmuş. 4 bin 5 bin hayvan kapasiteli bir yer ve Sivas için bölgemiz için gerçekten mükemmel bir yer. Muammer kardeşimiz burayı kendi imkanlarıyla, devletten hiçbir katkı, kredi, teşvik almadan yaptı. Sivas’ta böyle bir firma yoktur diye düşünüyorum. Bu kapasitede bu büyüklükte başka yer yok. Kendisi dinledik ve sıkıntıları var. Ben eminim ki hem devletimiz hem Valiliğimiz hem de Tarım İl Müdürlüğü bu konuda duyarlı olacaktır” dedi.
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerin sorunlarını dinlediklerini çözümü için çalıştıklarını ifade eden Başkanımız Eken sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Ticaret ve Sanayi Odası olarak Muammer Dağlar kardeşim gibi tarımla uğraşan, sanayi ile uğraşan, sorunlarını dinliyoruz. Bu tesisi daha da büyütmek için, örnek olabilmek için bu tür yatırımları burada teşvik etmek için önce mevcuttaki yatırımcıya sahip çıkmak gerekiyor. Önce onların sıkıntılarını gidermek gerekiyor. Talepleri belli, sıkıntıları belli su konusunda eksiklik var. Tarım İl Müdürümüz başta olmak üzere Kangal Kaymakamımız ve Valimize bunları ileteceğiz. Sayın Valimiz bu konularda her zaman sizler gibi yatırımcıların yanında. Yanında olduğunu da her zaman söylüyor ve uygulama yapıyor. Eminim ki burası ile ilgilide Sayın Valimiz gerekli talimatları vereceğine ve burada çalışma yapılacağına inancım tamdır. Bizlerde bunun takipçisi olacağız. Tesisimizin Kangal ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olsun. Muammer kardeşime ve Uğur kardeşime başarılar diliyorum. Her zaman Ticaret ve Sanayi Odası olarak yanlarında olduğumuzu da bir kez daha belirtiyorum.”