Başkanımız Eken Ekonomi Şurasında Talepleri İletti
  • 30 Haziran 2022 Perşembe
  • 210

Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen Türkiye Ekonomi Şurası’na katıldı.
TOBB Konferans Salonunda gerçekleştirilen programa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu 365 Oda/Borsa Başkanları katıldı. 
Başkanımız Mustafa Eken burada yaptığı konuşmada Sivas iş dünyasının taleplerini aktardı. 
Başkanımız Eken, “Kamu bankalarımız iş dünyamıza gerçekten ciddi destek oluyor. Kamu bankalarımıza teşekkür ediyorum. Özel bankalarımız hala kamu bankalarımızın seviyesine gelemedi. Üyelerimiz ve özellikle kamuya iş yapan müteahhitlerimiz kredi almakta güçlük çekiyor. Bu konuda Kredi Garanti Fonu (KGF) garantörlüğünde bir kredi uygulaması yapılmalı. Üyelerimiz bankalarda krediye erişimde zorlanıyor. Özellikle kamu müteahhitlerimizin alacağı karşılığında KGF limitleri tanınmasını ediyoruz” dedi. 
-SİVAS’IN TAMAMI CAZİBE MERKEZİNE ALINMALI-
Sivas’ın tamamının Cazibe Merkezi kapsamına alınmasını talep eden Başkanımız Eken, “Sivas Demirağ OSB Aralık 2021’de Cazibe Merkezleri kapsamına alındı. Bu nedenle sayın Cumhurbaşkanımıza, sanayi bakanımıza teşekkür ediyorum. Sayın bakanım daha öncede size iletmiştim, Cazibe Merkezi kapsamına alınan diğer illerde OSB farklılığı yok. Ama Sivas’ta sadece Demirağ OSB bu kapsama alındı. Bundan da son derece memnunuz ve mutluyuz. Ama diğer OSB’lerimiz ile kendi aralarında bir haksız rekabet ortaya çıkıyor. Bu haksız rekabetin ortadan kaldırılması için diğer illerde nasıl uygulanıyorsa Sivas’ta da aynı şekilde şehrin tamamının Cazibe Merkezi kapsamına alınmasını talep ediyoruz. 
-UÇAK SEFERLERİMİZ YENİDEN BAŞLATILMALI-
Sivas’ın yatırımcıları yeni gözdesi haline geldiğini ifade eden Başkanımız Eken, “Yatırımcılarımız Sivas’a geliyor ancak ciddi bir sorunumuz var. İzmir ve Antalya uçak seferlerimiz yok. Ayrıca İstanbul’a yapılan uçuşlarda da sefer sayısı yetersiz kalıyor. Günler öncesinden uçaklar doluyor. İzmir’e direk uçak seferlerimiz yeniden başlatılmalıdır. Sefer sayıları yetersiz kalan ve azaltılan İstanbul uçak seferlerimiz arttırılmalıdır ek seferler düzenlenmelidir. Bu konuda TOBB, bakanlıklarımız ve havayolu firmalarımıza gerekli dosyalarımızı ilettik” diye konuştu.