Başkanımız Eken'in Sigorta Haftası Mesajı
  • 01 Haziran 2021 Salı
  • 264

Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, 31 Mayıs – 6 Haziran Sigorta Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Başkanımız Eken mesajında bu yıl 31 Mayıs – 6 Haziran tarihleri arasında kutlanacak olan ve toplumda sigorta bilincini artırmaya yönelik düzenlenen "Sigorta Haftası"nı kutlayarak, "STSO olarak Finansal Hizmetler Meslek komitemizin çalışmaları kapsamında ilimizde faaliyette bulunan tüm sigorta acenteleri ile geçen yıllarda toplantı ve toplu iftar yemeği gibi organizasyonlarla bir araya gelerek sigorta sektörünün sorunlarını dinleyerek çözümler noktasında istişarelerde bulunmuştuk. Fakat içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde üyelerimizi ziyaret ederek sektörel talep ve beklentilerini dinledik. Çözüm üretmeye çalıştık. Bu süreçte sokağa çıkma yasağında sorun yaşayan sigortacılarımıza özel izin alarak işyerlerinin açılmasını sağladık. Odamızın kapıları tüm üyelerimize olduğu gibi sigortacılık sektöründeki herkese sonuna kadar açıktır" dedi.
Toplumda sigorta bilincinin artırılması ve sektörün geleceği açısından bu özel hafta ve günlerin büyük önem taşıdığını düşündüklerini ifade eden Başkanımız Eken şunları kaydetti: 
"İçerisinde bulunduğumuz yıl içerisinde yaşanan deprem, sel ve benzeri doğal afetler, işyeri yangınları ve pandemi süreci ile yaşanan ekonomik daralmalar alışıla gelen sigortalar haricinde; iş durması, ticari kazanç kaybı, alacak sigortası gibi teminatları içeren poliçelerin daha da yaygınlaşması ve hatta bu konularla ilgili bazı yeni zorunlu sigortalar oluşturulması gerektiği gibi durumlar ortaya çıktığı bir gerçektir. Sigorta, çeşitli risklerin gerçekleşmesi sonucunda bireylerin uğrayacakları maddi zararların, alınan teminatlar kapsamında karşılanması ve ülke ekonomisine sağladığı katkılar açısından son derece önemli bir finansal mekanizmadır. Bu nedenle risklerin giderek arttığı dünyamızda, sigorta artık zorunlu bir ihtiyaç durumuna gelmiştir. Ticari ve güncel hayattaki çeşitli risklere karşı sigorta yaptırma oranları ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin belirlenmesinde de önemli bir gösterge olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla, ülkemiz sigortacılığının geliştirilmesi, toplumda sigorta bilincinin artırılması, sigortacı ve sigortalı arasındaki güvenin daha da yükseltilmesi son derece önemli bir konu olup, STSO olarak sigortacılık sektörüne katkı ve destek anlamında her zaman tüm imkanlarımızı kullanmaya hazırız. Şehrimizde sigortacılık faaliyetini gösteren tüm üyelerimizin ve vatandaşlarımızın Sigorta Haftasını kutlarım."