Eken, Demirağ OSB ile İhracat Artacak İşsizlik Son Bulacak
  • 04 Kasım 2022 Cuma
  • 828

Sivas’ta Ekim ayı ihracatı 7 Milyon 190 Bin dolar olarak gerçekleşti.
Konuyla ilgili açıklama yapan Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Sivas’ta Ekim ayında yapılan ihracat önceki yılın aynı dönemine göre Yüzde 62,28 artışla 7 Milyon 190 Bin dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.
İhracatta artışın sevindirici olduğunu ifade eden Sivas TSO Başkanımız Mustafa Eken, “2021 yılının ekim ayında ihracatımız 4 Milyon 430 bin dolar olarak gerçekleşti. Bu yıl ise aynı dönemde yüzde 62’lik artışla 7 Milyon 190 bin dolara ulaşıldı. 2021 yılının 10 aylık döneminde ihracatımız toplam 59 Milyon 52 Bin dolar iken bu yılın aynı döneminde 77 Milyon 944 bin dolara ulaştı. Artış oranımız Yüzde 31,99. 2021 yılında toplam ihracatımız 71 Milyon 713 Bin dolardı. 2022 yılının 10 ayında bu rakam geçildi. Bu durum ilimiz ve ülkemiz adına sevindirici. İhracatımızın artmasını sağlayan, her zaman gövdesini taşın altına koyan firmalarımızı, iş insanlarımızı kutluyorum” diye konuştu.
Sivas’ta ihracatın artması noktasında çalışmalar yaptıklarını ifade eden Başkanımız Eken, “ihracatta üyelerimize yeni pazarlar oluşturmak için çeşitli görüşmeler, toplantılar düzenliyoruz. Kazakistan, Özbekistan, Filistin, Hollanda gibi bir çok ülke ile bu çalışmaları yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Sivas’ın ihracatının artması Demirağ OSB’de üretimin başlamasıyla gerçekleşecek. Demirağ OSB’de tüm fabrikalara üretime başladığında inanıyoruz ki ihracatımız 1 Milyar dolara çıkacak. Ayrıca 1. OSB, Gemerek ve Şarkışla OSB’lerin de Cazibe Merkezine alınması için de mücadelemizi ve taleplerimizi sürdürüyoruz. Sivas’ta işsizliği bitirmek için birlik ve beraberlik içerisinde çalışmaya devam edeceğiz. Şehrimizi hak ettiği yere hep birlikte çalışacağız" şeklinde konuştu.