Kangal'da Üyelerimizle İstişare Toplantısı Düzenlendi
  • 17 Haziran 2021 Perşembe
  • 611

Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız (STSO) Kangal ilçesinde bulunan üyelere yönelik İstişare Toplantısı düzenledi.
Balıklı Kaplıcada düzenlenen programa Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken, Meclis Başkanımız Çetin Yıldırım, yönetim kurulu ve meclis üyelerimizle ilçede faaliyet gösteren üyelerimiz katıldı. 
3 yıllık görev süresince yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Başkanımız Mustafa Eken, “Söz verdiğimiz gibi ilçelerimize seçimden seçime değil sık sık ziyaretler gerçekleştirerek sizlerin sorun ve sıkıntılarını dinleyerek çözüm üretiyoruz” dedi.
Göreve başladıktan sonra odanın teknolojik altyapısına yönelik çalışmalara önem verdiklerini ifade eden Başkanımız Eken, “Kangal ilçemize ve üyelerimize yapmış olduğumuz ziyarette hem hasret gidermek hem de 3 yıllık dönemde neler yaptık, Kangallı üyelerimiz bizleri seçti gönderdi ama layık olduk mu? Kangal’a ilimize sahip çıktık mı? Bunları anlatalım istedik. 3 yıl 1 ay oldu biz göreve geleli. Odamızın tüm teknolojik altyapısını, bilgisayar sistemini, web sitesini kısaca sizlere en iyi hizmeti verecek tüm altyapıyı değiştirdik. Odamızın arşivinde bir üyemizin evrakı lazım olduğunda personelimiz inip saatlerce evrak arıyor. E-Arşivi hayata geçirdik. Odamızın tüm arşivini dijitale dönüştürdük. 250 Bin dosya dijitale aktarıldı. Odamız 5. katında bulunan restoranı komple yenileyerek Sivas’ımıza, Odamıza yakışır çok amaçlı salon yaptık. Tüm sektörlerin temsilcileri ile bir araya geliyoruz. Akaryakıtçılardan, sigortacılara, giyimden sağlık sektörüne medikalcilere kadar herkesle bir araya gelerek istişareler yapıyoruz, sorun ve sıkıntıları dinliyor ve ilgili yerlere ulaştırıyoruz. Sizlerin, seçtiğiniz üyelerin başkanın yaptığı çalışmaları sorgulamanız lazım. Seçim zamanı gelip oy istiyoruz sizlerde veriyorsunuz ama sorgulamıyorsunuz. Seçtiğiniz meclis üyelerine başkana hesap soracaksınız. Seçtik biz seni Kangal için Sivas için ne yaptın diye sorgulayın. Hiç bir şey yapmamışsa onlara bir daha oy vermeyin” dedi.
Kongre Fuar Alanı yapmak için Özel İdareden 49 yıllığına kiralanan alanı Bilim ve Teknoloji Üniversitesine devrettiklerini belirten Başkanımız Eken, şunları kaydetti; “7 yılda yaklaşık bu alan kira bedeli ve güvenlik gideri olarak 4 Milyon lira harcanmış. Biz göreve geldiğimizin ilk yılında ya bu alana fuar alanı yapacağız yada bırakacağız dedik. İlk yıl Bilim ve Teknoloji Üniversitesi açılacak ve yer sıkıntısı vardı. Buraya talip oldular. Bu alan içerisinde 10 Milyon lira TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından her ilde olduğu gibi ilimize de yapmıştı. Bu okulu da Başkanımızla görüşecek BTÜ’ye devrettik. Fuar alanından vazgeçtik mi? Hayır söz verdik. Sivasspor tesisleri civarında Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin bize tahsis yapacak. Odamıza ait olmak üzere yeni fuar alanını yapacağız. Ayrıca Odamızın eski hizmet binamız vardı burası artık atıl vaziyette kalmış. Burayı yapmamız lazım dedik ve yılbaşında binamızı yıktık ve önümüzdeki günlerde inşaat ruhsatımız çıkacak. Burayı eğitim merkezine dönüştüreceğiz. Türkiye’de olmayan S-HUB olarak Sivas’ta öncelikli sektörlerde yenilikçi girişimciliği desteklemek amacıyla kadın ve gençlere hizmet verecek, ulusal ve uluslararası networkü bulunan, danışman, mentor ve melek yatırımcılarla işbirliği içinde hareket eden bir “HUB” kurulacaktır. Merkezde girişimcilerin piyasa ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikli iş fikirleri geliştirmeleri için eğitim ve seminerler düzenlenecek, girişimci adaylar fikir çıkış aşamasından, fikri gerçekleştirme aşamasına kadar danışmanlık ve mentörlük hizmetleriyle desteklenecektir. HUB’ın ulusal ve uluslararası bağlantıları, girişimcilerin iletişimde bulunulan durumların potansiyelleri ve talepleri hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktır. Bu konuda projemizi ORAN Kalkınma Ajansına sunduk. İnşallah destek alarak modern bir bina yapacağız.”
Pandeminin ilk başladığı dönemde üyelerden gelen talepler doğrultusunda maske dağıtımı yaptıklarını dile getiren Başkanımız Eken, “ilçelerimize ve il merkezindeki üyelerimize 100-150 bin maske dağıtımı yaptık. Kapı kapı gezerek başta hizmet sektörü olmak üzere Hizmet sektörü başta olmak üzere üyelerimizi ziyaret ederek talep ve beklentilerini alarak çözülmesi için çaba harcadık. Nefes kredisi verildi şimdi yeniden başladı. Bu süreçte en önemlisi Sicil Affının getirilmesini bekliyoruz. Kredi çekmek için giden üyelerimize sicilde sorun olduğu söyleniyor. Bu konuda yardımcı olunmasını bekliyoruz. Kira ertelemesi için çağrılar yaptık ilgili Üniversite ve Belediyemizden gibi kuruluşlardan geri dönüşler aldık. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıf Bankası'nın genel müdürlükleri ile Gelir İdare Daire Başkanı ile birlikte yine iş insanlarımızı bir araya getirdik. Dertler ve sıkıntılar bire bir banka genel müdürlerine aktarıldı. Mimar-Müteahhitler, Akaryakıt Sektörü, Sigorta Acenteleri ve Turizm Acenteleri, Fırıncılar, hizmet sektörü başta olmak üzere toplantılar düzenleyerek talepleri direk ilgili yerlere ulaştırdık.” 
Başkanımız Eken, TOBB Ekonomi Şurasında İç Anadolu Sözcüsü olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bölgenin sorunlarının yer aldığı 15 maddeyi aktardığını belirterek, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “63 Oda ve Borsa Başkanı bizi İç Anadolu Sözcüsü olarak seçti ve Cumhurbaşkanımıza sorun ve taleplerimizi ilettik. Demirağ OSB'nin tamamlanması için 93 Milyon TL altyapı ödeneğini talep ettik ve Sivas’ın tamamının 6. Bölge Teşvik kapsamına alınarak cazibe merkezi olmasını tekrar talep ettik. Kapalı kapılar arkasında konuşmadan, dedikodu yapmadan Cumhurbaşkanımıza bölgemize yönelik taleplerimizi aktardık. 
Değerli üyelerimiz, Sivas Ticaret ve Sanayi Odasını lütfen takip edin. Seçtiğiniz meclis üyelerini lütfen takip edin. Oranın kimsenin babasının çiftliği olmadığını hissettirin. Ayak oyunları için, kendi menfaatleri için gelenlere müsaade etmeyin. 
Mustafa Eken, üyelerinin hakkını savunmadı, yatırımcıları kaçırdı, üyelerin telefonlarını açmadı, Sivas’ın hiçbir sorununu, üyenin sorunlarını dile getirmedi, kendi menfaatleri için çalıştı desin bir kişi bugün istifamı veririm. Hep birlikte Sivas’a sahip çıkalım, Kangal’a sahip çıkalım. Hepimiz birbirimize sahip çıkalım.   
Birinci OSB’de yerimiz kalmadı. Yatırım yapmayanların yerlerini aldık ve yatırım yapacak olan firmalarımıza tahsis ettik. Valimizle, Belediye Başkanımızla bu tahsisleri gerçekleştirdik. Neden OSB’ler önemli biliyor musunuz? Şehrimizdeki İŞKUR’a kayıtlı 25 bin işsiz kardeşimize iş vermek için büyük fabrikalar kurmamız lazım. Şuan 15-20 firma ile görüşüyoruz. Demirağ OSB’nin 6. Bölge Teşvik kapsamına alınması gerekiyor ki yeni fabrikalar kurulsun ve işsizliği bitirelim. 
Kimseye iftira atmadan terbiyesizlik etmeden ilimizin Odamızın hakkını arayacağız. Ben konuşmaya hakkımızı aramaya savunmaya devam edeceğim. Ama sizin de benim arkamda durmanız lazım. Tek başıma yapamam bunu. İlçelerin, ilimizin STK’ların arkamda durması lazım. Benim derdim göç vermemek, işsizliği bitirmek Sivas’ın büyümesine katkı sağlamak.” 
Başkanımız Mustafa Eken, Birinci OSB, Üniversite-Oda işbirlikleri ve Yüksek Hızlı Tren Çalıştayı ile ilgili de bilgiler vererek, “Sivas Ticaret ve Sanayi Odası hiçbir maddi menfaat beklemeden her yerde görevini yapıyor. Şehrimizi geliştirmek için gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Rabbim birliğimizi beraberliğimizi daim eylesin” dedi.