Kısa Çalışma Ödeneği Yeniden Başlatılmalı
  • 16 Nisan 2021 Cuma
  • 261

Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Kısa Çalışma Ödeneğinin yeniden başlatılması gerektiğini söyledi. 
Kısa Çalışma Ödeneği, vergi ödeme ertelemeleri ve yeni kredi desteklerinin acil olarak hayata geçirilmesi gerektiğini dile getiren Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken, “Korona virüs salgınının Türkiye'de etkisini göstermesiyle birlikte 2020 yılı Nisan ayında uygulamaya konulan KÇÖ 31 Mart 2021 itibariyle sona erdi. Yaşanan süreçte Kısa Çalışma Ödeneği esnaf ve tüccarımıza bir nebze de olsa katkı sağladı. Nakdi ücret desteği ve işten çıkartmaların Mayıs ayı ortasına kadar uzatılması üyelerimiz için sevindirici oldu. Beklentimiz Kısa Çalışma Ödeneğinin de uzatılmasıdır” dedi.
Konuyla ilgili gerekli görüşmeleri yürüttüklerini ifade eden Başkanımız Eken sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Bizlerde konu hakkında üyelerimizden gelen talep ve beklentileri ilgili bakanlıklarımıza ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bildiriyoruz. TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu, Kısa Çalışma Ödeneğinin yeniden başlatılması, Kamuya yapılacak vergi ve benzeri ödemelerin ertelenmesine, işletmelerimize yeni kredi destekleri sağlanmasıyla ilgili gerekli görüşmeleri gerçekleştiriyor. İş dünyamızın beklentisi nakdi ücret desteği, SSK ve Vergilerin yılsonuna kadar ertelenmesi, düşük faizli kredi verilmesi ve Kısa Çalışma Ödeneğinin yılsonuna kadar uzatılmasıdır.”