Odamız ve SCÜ arasında “Ticaret Elçileri İşbirliği” Protokolü İmzalandı
  • 09 Mart 2023 Perşembe
  • 300

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde (SCÜ) gerçekleştirilen imza törenine SCÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Özdemir, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Akademisyenler katıldı.

Protokol ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde eğitim alan uluslararası öğrencilere yönelik olarak; Uluslararası Ticaret Eğitim Programı düzenlenecektir. Uluslararası öğrencilerin profesyonel olarak iş hayatlarına atılmalarına öncülük etmek, kendi ülkelerine döndüklerinde Sivas’ta faaliyet gösteren, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı firmaların beklentilerine uygun sürdürülebilir ticari ilişkilerin kurulmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Ayrıca projenin ülkemiz ile uluslararası öğrencilerin geldikleri ülkeler arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesine ve özellikle de Sivas’ta uluslararası ticaret yapan firmaların yeni pazarlarda ürünlerini pazarlamalarına katkı sağlaması hedeflenmektedir.

Proje kapsamında 30 farklı ülkeden 40 öğrenci eğitim sürecine dâhil edilecektir. Uluslararası öğrencilere, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi akademisyenleri tarafından uluslararası ticaret, ekonomi, finans okuryazarlığı, fikri mülkiyet ve sınai haklar, pazarlama ve girişimcilik gibi konularda 5 günlük bir teorik eğitim verilecektir. Eğitimlerin ardından öğrenciler, Sivas’ta uluslararası ticaret yapan sektörün öncü firmalarını ziyaret ederek firma temsilcilerinden uluslararası ticaret ve sektör bilgisi hakkında yerinde eğitim alacaklardır.

STSO Başkanı Zeki Özdemir ve SCÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, protokolün hayırlı olmasını temenni ettiler.