Yeni Destek Paketi Sevindirici Ama Sicil Affı Getirilmeli
  • 18 Mayıs 2021 Salı
  • 632

Sivas Ticaret ve Sanayi Odamız (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni destek paketi nedeniyle teşekkür etti. 
Oda üyelerinin ve esnafların yaşanan tam kapanma sürecinde yaşadığı sıkıntıları ve talepleri gündeme getiren Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken, “Cumhurbaşkanımızın açıkladığı yeni destekler 14 aydır sıkıntı içerisinde olan üyelerimize az da olsa can suyu olacaktır. KOBİ ve girişimcilerimize destek için hibe, Nefes Kredisi taleplerimizi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ileten TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. TOBB ve 365 Oda-Borsa olarak tüm kaynaklarımızı Nefes Kredisiyle üyelerimize aktarmaya devam edeceğiz” dedi. 
Desteklemeler konusunda bazı taleplerin hayata geçmesi konusunda beklentinin devam ettiğini ifade eden Başkanımız Eken, “Devletimizden tüm kredi borçlarının faizsiz 6 ay ertelenmesi talep ediyoruz. Üyelerimizin ticari hayatlarına sağlıklı devam edebilmeleri için SSK ve vergi prim borçlarının silinmesi, devlet alacaklarının ertelenmesi ve kredi taksitlerinin ötelenmesi talep ediyoruz. Kapalı olan yeme-içme sektöründeki işletmelerimiz çok sıkıntıda. Acilen bu işletmelerimiz için 1 Hazirana kadar açık havada müşteriye servis imkanı sağlanması ve sonrasında tamamen açılması konusunda da gerekli çalışmaların yapılması konusunda girişimlerimiz devam ediyor. Umuyoruz bu beklentiler konusunda olumlu adımlar atılacaktır” şeklinde konuştu.
SİCİL AFFI GETİRİLMELİ, KREDİLERDE SİCİL SORGULANMAMALI
Verilecek olan Nefes Kredisi ve düşük faizli kredide sicil şartı aranması halinde zor durumda olan işletmelerin bu imkanlardan yararlanamayacağının altını çizen Başkanımız Eken şunları kaydetti; “Nefes Kredisi veya düşük faizli kredide sicil şartı aranmaması gerekiyor. 14 aydır zor şartlarda ayakta kalmaya çalışan işletmelerimizin SSK borcu da var, prim borcu da vergi borcu var. Çünkü aylardır ya işyerleri kapalı, ya da tam anlamıyla açık kalamıyor. Bu nedenle bu krediden ihtiyaç sahibi firmalarımızın yararlanabilmesi için sicil affının getirilmesi gerekmektedir. Bu kredilere müracaat edecek işletmelerimize sicil sorgulaması yapılmaması gerekiyor.”