Gerçek Kişi Ticari İşletmeleri Kuruluş İşlemleri

1-) MERSİS Başvurusu

2-) Dilekçe

3-) Oda Kayıt Beyannamesi 

* (Tacir tarafından imzalanmalı, tacirin fotoğrafı bulunmalıdır.)  Başka bir gerçek kişinin kullandığı ticaret unvanının aynısının seçilmesi mümkün değildir. Belirtilen NACE kodu MERSİS'ten girilen ile aynı olmalıdır.

4-) Vergi levhası fotokopisi 

5-) BİLANÇO ESASINA göre defter tutan gerçek kişilerin kayıtları yapılmaktadır. (Yevmiye Defteri Kapak Fotokopisi)

6-) Yabancı uyruklu ise tercüme edilmiş noter onaylı pasaport sureti, ayrıca Türkiye’de ikamet ediyor ise noter onaylı ikamet tezkeresi, vergi dairesinden alınmış vergi kimlik numarası.

7-) Gerçek kişi firmaların kuruluşlarında oda kayıtları için firma sermayesi en az 100,00 ₺ olarak belirtilmeli.


Ayrıca aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir;

1-) Ticaret Unvanıyla ilgili dikkat edilecek hususlar 

2-) 25.01.2013 tarih 544 sayılı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü talimatı gereğince Ticaret Sicili Müdürlüklerinde Şahıs Firmalarının tescili için vergi levhası bilgileri kontrol edildikten sonra tescil talepleri değerlendirmeye alınacaktır. Bu nedenle Şahıs Firmalarının tescil başvurularında vergi levhası fotokopisi talep edilecek ve yapılan elektronik ortam kontrolünden sonra vergi dairesine kayıtlı olduğu tespit edilen Şahıs Firmalarının tescil işlemi yapılacaktır.

3-) Gerçek kişi firmaların (Şahıs firmaları) kuaför, berber faaliyeti yanında manikür-pedikür salonu, cilt bakımı, saç tasarımı, kıraathane işletmeciliği şeklindeki faaliyet konuları, pazarcılık, bakkal, pide fırını, kasap vs. gibi konular esnaf faaliyeti olduğundan Ticaret Siciline tescil ve Ticaret Odasına kayıt yapılamamaktadır.